Pielęgnacja podłóg drewnianych

Drewniana podłoga to niezwykle efektowny element wykończenia wnętrz. Wielu ludzi jednak, z obawy przed jej pielęgnacją, decyduje się na wybór innego materiału. Zupełnie niesłusznie! Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Po pierwsze – zasady ogólne

czyszczenie-i-pielegnacja-saicosWybierając podłogę do konkretnego pomieszczenia musimy mieć na uwadze jego przeznaczenie – jak będzie użytkowana i jak często będzie wymagała pielęgnacji. Niezależnie jednak od pomieszczenia, należy pamiętać o zasadach ogólnych, które sprawią, że unikniemy niepotrzebnych uszkodzeń. Pod meble, których używamy warto podkleić podkładki – przy przestawianiu nie pojawią nam się na podłodze rysy, które mogą być później trudne do usunięcia. Jeżeli decydujemy się na fotel na kółkach, powinniśmy zastosować na podłodze przezroczystą matę ochronną. Unikajmy również chodzenia w butach na szpilce, która wbijając się w podłogę może powodować wgniecenia. >

Po drugie – co z wodą?

Podłogi drewniane nie lubią wody – to najważniejsza zasada, o której powinniśmy pamiętać. Nadmiar wilgoci powoduje szybsze niszczenie się powierzchni – drewno może nawet ulec odkształceniu. Do pielęgnacji parkietu powinniśmy zatem używać mopów, które dobrze wchłaniają wilgoć i nie pozostawiają na jego powierzchni zbyt dużej ilości wody.

Po trzecie – co z chemią?

Na rynku pojawia się coraz więcej dostępnych rodzajów środków chemicznych, które są przeznaczone do pielęgnacji podłóg. Powinniśmy pamiętać, aby przede wszystkim dobierać je według zaleceń producenta danego rodzaju wykończenia drewna. Niewłaściwy dobór może bowiem zmatowić, bądź uszkodzić warstwę ochronną podłogi. Najczęściej spotykane są trzy typy wykończenia drewna – każdy z nich ma swoje wady i zalety, każdy też potrzebuje innej pielęgnacji. Najdłużej na polskim rynku istnieje lakier, przez co jest najpopularniejszy. Podłogi lakierowane charakteryzują się dość śliską powierzchnią – w dotyku nie mamy więc do czynienia z typową strukturą drewna. Jej największą wadą jest fakt, że przy najmniejszym zarysowaniu czy uszkodzeniu – chcąc się takowego pozbyć – jesteśmy zmuszeni do zdarcia lakieru z całej powierzchni podłogi i ponownego polakierowania całości. Mycie takiej podłogi powinno odbywać się tak często, jak uznamy za stosowne pod warunkiem, że korzystamy z właściwego środka chemicznego. Warto pamiętać, że płyn do mycia takiej podłogi powinien być stosowany ściśle według zaleceń jego producenta.

Drugim rodzajem wykończenia podłogi jest olej. Dzięki jego zastosowaniu, podłoga zachowuje bardzo naturalny wygląd i piękny rysunek drewna. Jej powierzchnia nie jest idealnie gładka, a wgniecenia czy zarysowania nie są na niej aż tak widoczne, jak w przypadku lakieru. Nie należy stosować środków ‘uniwersalnych’ – mogą pozostawiać na powierzchni desek matowy osad, a warstwa ochronna drewna będzie się ścierać. Zawsze należy dobrać środek pielęgnujący dobrze reagujący z danym olejem, który został użyty jako wykończenie konkretnej podłogi. Aby zapewnić podłodze optymalną pielęgnację, dobrze jest użyć środka bezbarwnego, dzięki któremu zachowamy unikalny kolor i charakter.

Trzecim wykończeniem, które spotyka się na rynku jest wosk twardy. Nie tylko zabezpiecza podłogę pozwalając jej utrzymać piękny, naturalny charakter, ale też tworzy na jej powierzchni filtr ochronny. Dodatkowym atutem tej podłogi jest to, że mamy do wyboru stopień jej nabłysku – od matowej, przez półmat i wysoki połysk. Łatwością przy utrzymaniu takiego rodzaju wykończenia jest to, że uszkodzenia możemy naprawiać miejscowo. Na rynku dostępne są specjalnie do tego przeznaczone środki bezbarwne, którymi miejscowo możemy szybko usunąć zarysowanie bez konieczności naprawy całej powierzchni. Mycie podłogi powinno następować tak często, jak to konieczne, a dwa razy w roku powinno się użyć środka, który konserwuje warstwę ochronną wosku twardego. Naprawi ona powstałe mikrouszkodzenia i starty w ciągu codziennej pielęgnacji filtr ochronny.

Drewno – choć bardziej wymagające niż kafelki czy panele z tworzywa sztucznego – nie jest wcale tak trudne w pielęgnacji. Pielęgnacja podłogi drewnianej wymaga stosowania kilku prostych zasad i rozsądnego doboru środków chemicznych, co sprawi, że będziemy cieszyć się piękną podłogą przez lata.