Dlaczego deski podłogowe są lepsze niż panele?

Przy aranżacji wnętrz mieszkalnych i komercyjnych staje się przed wyzwaniem dokonania wyboru pokryć podłogowych. W sklepach z materiałami wykończeniowymi spotkać można zarówno deski podłogowe, jak i panele, a coraz atrakcyjniejszy asortyment i kuszące ceny wcale nie ułatwiają zadania. Co wybrać: panele czy deski podłogowe? Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników, jednak profesjonaliści tacy jak architekci wnętrz skłaniają się ku podłogom drewnianym. Dlaczego?

Deska podłogowa – naturalne piękno w twoim domu

Drewniane podłogi na stałe wpisały się w obraz polskich domów. Sprawiają one, że wnętrza stają się cieplejsze i bardziej przytulne, a równocześnie znakomicie podkreślają ich ekskluzywny charakter. Zdarza się, że poszukując oszczędności, urządzający mieszkanie wybierają panele podłogowe, które odwzorowują strukturę drewna, są niewymagające w montażu i eksploatacji, a przy tym prezentują się naprawdę estetycznie. Pomimo wielu atutów nie są one jednak tak funkcjonalne, trwałe i piękne jak deski podłogowe. Naturalne drewno to ponadczasowa klasyka, która pasuje do każdego stylu.

Podłoga na lata

Każdy, kto szuka odpowiedzi na pytanie: deski podłogowe czy panele, musi zastanowić się również nad tym, czy interesuje go pokrycie podłogowe na lata, czy jedynie tymczasowe rozwiązanie. Odpowiednio dobrana i pielęgnowana podłoga z desek zachowa piękny wygląd przez wiele lat, a dzięki możliwości wielokrotnego cyklinowania i lakierowania można ją przywrócić do idealnego stanu, gdy pojawią się na niej zarysowania lub drobne uszkodzenia. O te jednak nie jest wcale łatwo, ponieważ podłoga z drewna jest trwała i wytrzymała, a przy tym jest świetnym izolatorem termicznym.
Deska podłogowa ma jeszcze jedną znaczącą przewagę nad panelami laminowanymi: może być stosowana praktycznie w każdym wnętrzu domowym i komercyjnym. Wystarczy wybrać odpowiedni gatunek drewna (np. merbau, iroko) i zastosować odpowiednie wykończenie, a bez problemu można położyć podłogę z desek w kuchni, łazience, przedpokoju i wszędzie tam, gdzie może mieć ona kontakt z wilgocią. Tego komfortu z pewnością brakuje przy użytkowaniu paneli podłogowych, które pod wpływem wilgoci wybrzuszają się, a uszkodzone nie nadają się do konserwacji i muszą zostać wymienione na nowe.

Zalety desek podłogowych

Podsumowując właściwości pokryć drewnianych, w łatwy sposób można zauważyć, dlaczego deski podłogowe są lepsze od paneli. Są trwałe, wytrzymałe i naturalne. Nie powodują reakcji alergicznych, świetnie izolują ciepło i sprawiają, że wnętrza nabierają przytulnego charakteru. Ich atutem jest także nienaganna prezencja, dzięki czemu sprawdzają się w najbardziej prestiżowych obiektach. Warto pamiętać także o tym, że drewno starzeje się w ładny, naturalny sposób, zupełnie jakby dojrzewało wraz z domem i jego mieszkańcami. To pokrycie dla wymagających użytkowników, którzy dla urządzanych mieszkań i innych wnętrz użytkowych poszukują rozwiązań pięknych i funkcjonalnych.