Podłogi drewniane do łazienki

Podłogi drewniane są pięknym i stylowym wykończeniem wnętrza. Coraz częściej decydujemy się na nie także w łazience – w miejscu z bardzo specyficznymi warunkami. Jak wygląda wybór i użytkowanie takiej podłogi w praktyce?

Wybierz mądrze – czyli jak?

lazienka-drewniana-podlogaPierwszym krokiem w kierunku idealnej podłogi do łazienki jest dobór właściwego drewna. Z całą pewnością powinniśmy zdecydować się na deskę litą, a nie na warstwową (czyli ze sklejki i okleiny z konkretnego drewna). Deska lita zdecydowanie lepiej reaguje na zmiany wilgotności, przez co dłużej będziemy cieszyć się piękną podłogą.
Polskie gatunki takie jak dąb czy jesion nie sprawdzą się w tak wymagającym pomieszczeniu, za to świetnie sprawdzają się tu egzotyczne, takie jak merbau, iroko, lapacho czy teak indonezyjski. Ten ostatni używany jest nawet na pokładach jachtów, ponieważ naturalne woski w nim zawarte same w sobie czynią go odpornym na wodę. Dodatkową zaletą podłóg egzotycznych jest ich wyjątkowy kolor – deski te przyjmują bowiem ciepłe i dość ciemne barwy, czyniąc pomieszczenie przytulnym i ciepłym w odbiorze.

Mamy deskę – co dalej?

Podłoga drewniana w tak wymagającym pomieszczeniu jak łazienka powinna być wykańczana na miejscu. Należy ją położć, wyszlifować i obrobić, później prawidłowo uszczelnić i wykończyć. Ten proces zapewni maksymalną ochronę przed wilgocią, ponieważ w jego toku likwidujemy potencjalne szparki, którymi woda mogłaby przedostać się do samej deski. Jeśli chodzi o samo wykończenie, najlepiej sprawdzi się wosk twardy. Zachowamy dzięki niemu naturalność drewna, a przy okazji zyskamy powierzchnię łatwą do potencjalnej naprawy. Powstałe na niej uszkodzenia możemy naprawiać miejscowo, nawet samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowca czy zdzierania i ponownego wykańczania podłogi.

Co jeszcze warto wiedzieć?

podloga-lazienkowaDrewno bardzo nie lubi wody stojącej, dlatego w kabinie prysznicowej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Bez obaw – nie musimy maniakalnie wycierać każdej kropelki wody z podłogi i denerwować się, że chlapiące przy kąpieli dzieci zniszczą nam naszą piękną podłogę. Wystarczy po prostu przetrzeć powierzchnię mopem by zebrać wodę. Jeśli przez przypadek wylejemy na podłogę jakiś środek chemiczny, również nie musimy się obawiać, że reakcja z powierzchnią drewna nastąpi natychmiast – jeżeli od razu wytrzemy plamkę, na podłodze nie zostanie nawet ślad. Często pojawia się też wątpliwość – czy podłoga drewniana w łazience sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym? Nie do końca, ponieważ lepiej przy tym rozwiązaniu sprawdzają się deski warstwowe – deski lite mogą się wysuszać i rozwarstwiać. Warto pamiętać o tym, że deski na podłodze odwdzięczą się tym, że są ciepłe w odczuciu i ogrzewanie podłogowe nie jest wymagane, ponieważ drewno jest izolatorem. Świetnie sprawdzi się też jako stylowy element wykończenia wnętrza – jako ozdobna szafka, półka czy obudowa wanny.