Jak dobrać kolor podłogi do mebli? Kilka cennych wskazówek.

Efektowana aranżacja wnętrza wymaga umiejętnego dopasowania do siebie wszystkich jej elementów. Od tego, jakie materiały wykończeniowe zastosujemy, będzie zależał dobór wyposażenia. Jak dopasować tak ważne części wystroju jak podłoga i meble?

Jakie deski podłogowe wybrać – ciemne czy jasne?

Deski podłogowe to doskonały – trwały i elegancki – sposób na wykończenie domowych posadzek. Jednak od tego, jaki kolor wybierzemy, będzie zależeć ostateczny efekt aranżacji. Jasne deski podłogowe to rozwiązanie uniwersalne, które sprawdzi się w każdym wnętrzu bez względu na jego wielkość czy preferowany styl wystroju. Rozjaśniają przestrzeń, czynią ją optycznie większą i nie przytłaczają jej. Deski ciemne są z kolei niezwykle eleganckie, przytulne i najlepiej prezentują się w przestronnych pomieszczeniach.

Wybór jasnej bądź ciemnej podłogi wymaga dopasowania do desek odpowiednich mebli. Jakie sprzęty najlepiej wypadną w poszczególnych aranżacjach i czym kierować się w ich wyborze?

Jaki kolor mebli do jasnej podłogi?

Jasna podłoga stanowi świetne tło dla każdej aranżacji. Sporo swobody mamy w tym wypadku także w doborze pasujących do niej mebli. Aby zachować we wnętrzu harmonię i subtelność, możemy sięgnąć po moduły jasne. Najlepszy efekt osiągniemy, jeśli ich odcień będzie o dwa stopnie jaśniejszy bądź ciemniejszy od podłogi. W takiej aranżacji powinniśmy pamiętać także o dodatkach – kilka wyrazistych akcentów kolorystycznych pozwoli uniknąć monotonii.

W połączeniu z jasną podłogą dobrze sprawdzą się także meble białe, szczególnie jeśli zdecydujemy się na modele celowo postarzane. Warto po nie sięgnąć zwłaszcza w pomieszczeniach urządzanych np. w stylu vintage lub w tych, którym chcemy nadać nieco romantyczny charakter.

A jakie mamy możliwości w przypadku zestawienia jasna podłoga ciemne meble? Takie połączenie również jest możliwe, jednak należy tu pamiętać, że sprzęty powinny cechować się delikatnością. Masywne, ciężkie, ciemne meble lepiej zastąpić w tym przypadku konstrukcjami lekkimi i ażurowymi.

Ciemne deski podłogowe – jakie meble wybrać?

Podłoga wykończona ciemnymi deskami to świetna baza dla wnętrz w różnym stylu, w tym także tych opartych na kontrastach. Doskonałym wyborem będą tutaj meble utrzymane w jasnym kolorze, np. delikatnym ecru czy beżu. Z połyskującą podłogą będą też dobrze korespondowały proste białe meble wykończone na wysoki połysk, które jednocześnie optycznie rozjaśnią pomieszczenie – to propozycja do pomieszczenia eleganckiego i nowoczesnego. Na tle ciemnych desek podłogowych możemy ustawić również zbliżone do nich kolorystycznie meble fornirowane, które będą korespondowały z podłogą także widocznym wzorem.

W minimalistycznych wnętrzach dobrze wypadną meble zwracające uwagę połyskującymi, metalicznymi akcentami, np. w postaci nóżek lub uchwytów. Możemy też śmiało sięgnąć po meble ze szklanymi witrynami lub blatem. Aby natomiast otrzymać efekt zbliżony do stylu kolonialnego, do wnętrza z ciemną podłogą wybierzmy masywne meble drewniane.