Aranżujemy salon – jak dobrać kolor ścian do podłogi?

Aranżacja salonu wymaga uwzględnienia indywidualnych preferencji, ale także specyfiki pomieszczenia, m.in. jego wymiarów i warunków świetlnych. Dla ostatecznego efektu niezwykle ważna jest zastosowana kolorystyka. Jak dopasować kolory ścian do barwy podłogi?

Jasne deski podłogowe – z jakimi barwami ścian łączyć?

Podłoga w jasnym kolorze jest uniwersalna – dobrze prezentuje się w małym i dużym wnętrzu. Dodaje pomieszczeniu lekkości, rozjaśnia je i czyni optycznie bardziej przestronnym. Jest doskonałą bazą do stworzenia modnego wystroju w stylu skandynawskim, choć równie dobrze pasuje do stylistyki klasycznej, vintage czy minimalistycznej.

Jeśli chodzi o jasne podłogi aranżacje salonu wykorzystujące takie tło mogą być dopełnione szeroką paletą barw. Najważniejsza jest w tym wypadku decyzja, czy zależy nam na delikatnym i harmonijnym wystroju, czy na zastosowaniu kontrastów. Decydując się na pierwsze rozwiązanie, do jasnych desek dopasujmy farbę w stonowanym, jasnym odcieniu. Może to być zarówno biel, jak i modne pastele, które nieco ożywią przestrzeń. Taki wystrój nie przytłoczy pokoju, nawet jeśli jest on niewielki, i dobrze sprawdzi się w pomieszczeniu niedostatecznie doświetlonym światłem dziennym. Zaletą takiej aranżacji będzie także możliwość łatwej modyfikacji wystroju przez zmianę dodatków.

Ciemne ściany i jasna podłoga to z kolei duet kontrastowy i dynamiczny. Ciemniejszy kolor spisze się na wszystkich ścianach (szczególnie, jeśli posiadamy jasne meble), ale także na jednej płaszczyźnie, którą chcemy wyeksponować.

Ciemna podłoga a kolor ścian

W salonie z elegancką ciemną podłogą również mamy różne możliwości dopasowania barw na ścianach. Jedną z propozycji jest wykorzystanie jasnych i neutralnych kolorów, np. złamanej bieli, beżu, kremu lub ecru – w ten sposób pomieszczenie nabierze przestronności i nie będzie sprawiało wrażenia zbyt ciemnego, nawet jeżeli nie należy do najlepiej oświetlonych. Rezultat będzie jeszcze lepszy, jeśli tym samym kolorem pokryjemy sufit.

Niezwykle stylowym, ale wymagającym ostrożności rozwiązaniem jest natomiast zestawienie ciemnych desek z ciemnymi ścianami. Możemy w ten sposób uzyskać efekt niezwykle przytulnego, kameralnego i stylowego salonu. Warunkiem jest jednak jego dobre oświetlenie i wprowadzenie kontrastowych, jasnych dodatków. Pamiętajmy również, że tego typu aranżacja wpłynie na optyczny odbiór wnętrza, które będzie wydawało się mniej przestronne, niż jest w rzeczywistości.
Mniej ryzykownym zabiegiem jest zastosowanie nasyconej ciemnej farby wyłącznie na jednej lub dwóch ścianach. Odcienie czekoladowe, orzechowe, bordowe czy butelkowa zieleń to tylko niektóre propozycje, dzięki którym pokój nabierze charakteru.

Wybierając kolor ścian do salonu, mamy więc sporą dowolność, bez względu na to, czy obecna w nim podłoga jest jasna, czy ciemna. Pamiętajmy jednak, aby w aranżacji stosować odcienie, które sami lubimy, a nie te, które są obecnie w modzie – tylko w otoczeniu takich barw będziemy mogli czuć się dobrze i swobodnie.