Dębowe deski podłogowe i ich zalety.

Drewno to naturalny, szlachetny materiał, który chętnie stosowany jest w aranżacji wnętrz. Deski podłogowe produkowane są z różnych gatunków drzew, a wśród nich na uwagę zasługują m.in. deski dębowe. Co charakteryzuje ten materiał podłogowy i jakie są jego zalety?

Deski podłogowe dębowe – walory użytkowe

Deski wyprodukowane z dębu są materiałem o wielu zaletach, które decydują o ich popularności i uniwersalności. Walory tego typu desek mają zarówno charakter użytkowy, jak i estetyczny – ich połączenie sprawia, że mogą być stosowane w wielu różnych pomieszczeniach i stanowić jeden z najważniejszych elementów wystroju.
Za wykończeniem podłogi deskami dębowymi przemawiają ich właściwości. Przede wszystkim jest to niezwykła trwałość, która pozwala na korzystanie z raz ułożonej nawierzchni przez długie lata. Trwałość ta wynika m.in. z odporności surowca na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowania, co sprawia, że może być on stosowany nawet w miejscach narażonych na intensywną eksploatację. Niezwykle ważną kwestią jest także możliwość szlifowania desek, dzięki czemu można z łatwością przywrócić im pierwotny wygląd nawet po długim czasie użytkowania.

Do kolejnych zalet drewnianych desek dębowych zalicza się też ich prosta pielęgnacja oraz możliwość wyboru pomiędzy deskami litymi i warstwowymi. Produkty z tej ostatniej kategorii nadają się ponadto do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym, co czyni je idealnym materiałem do nowoczesnych wnętrz zapewniających użytkownikom najwyższy komfort. Za zaletę należy uznać także spory wybór rozmiarów, dzięki któremu możemy dopasować deski do indywidualnych potrzeb i uzyskać planowany efekt aranżacyjny.

Dębowe deski podłogowe i ich estetyka

Naturalny dębowy surowiec wyróżnia się niezwykłymi walorami estetycznymi, które w zdecydowany sposób podnoszą standard wnętrz. Do wyboru mamy zarówno ciemne deski podłogowe, jak i jasne – różnorodność odcieni pozwala na dopasowanie ich do pomieszczeń utrzymanych w dowolnym stylu i o odmiennych warunkach oświetleniowych. Z łatwością znajdziemy wśród nich produkt idealny do małego klasycznego salonu, skandynawskiej sypialni czy przestronnego nowoczesnego loftu. Fakt, że poszczególne deski mają niepowtarzalne wzory, czyni stworzone z nich podłogi unikalnymi, a widoczne w różnym stopniu usłojenie jeszcze bardziej potęguje dekoracyjny charakter surowca.

Drewno dębowe można wykończyć i zabarwić za pomocą różnych metod, jednak bez względu na ostateczny wygląd, wnosi ono do pomieszczeń klimat elegancji i naturalnego ciepła. Jest surowcem tradycyjnym, który jednocześnie perfekcyjnie odnajduje się w najbardziej śmiałych i odważnych aranżacjach współczesnych wnętrz i doskonale komponuje się z innymi stosowanymi w nich materiałami. Drewno dębowe dodatkowo pięknie się starzeje, nabierając z wiekiem szczególnego charakteru. Doskonała jakość i dekoracyjność dębowych desek podłogowych powodują, że wielu inwestorów decyduje się na wykorzystanie ich w domowych wnętrzach nawet mimo nieco wyższej ceny – jest to bowiem trafiony zakup na wiele lat.